Trening rowerowy to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki i poprawę kondycji organizmu.
Podpowiadamy jak zacząć trening rowerowy i przygodę z rowerem, żeby ta aktywność fizyczna na stałe zagościła w twoim życiu.
Na początku treningu rowerowego zacznij od wolnej, rekreacyjnej jazdy. Skup się na wyrównaniu oddechu, jeśli łapiesz zadyszkę, to oznacza, że jedziesz zbyt szybko. Z czasem twój organizm się przyzwyczai, mięśnie będą lepiej reagować na wysiłek, nauczysz się równo oddychać. Każdy trening rowerowy powinna rozpocząć trwająca około 10 minut rozgrzewka. Na rowerze rzecz jasna! Taka rozgrzewka ma przygotować serce oraz układ krwionośny do wytężonego wysiłku (pompowanie większej ilości krwi do pracujących mięśni, dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu). Rozgrzewka zminimalizuje też ryzyko ewentualnych kontuzji. Zacznij więc jechać wolnym tempem, wybierz płaski teren, stopniowo zwiększaj tempo, aż twoje tętno osiągnie wartość ok 120-130. Po rozgrzewce pora na trening właściwy, jego długość zależy od twoich możliwości i wydajności organizmu. Po treningu czas na roztrenowanie, czyli „uspokojenie” organizmu, wyrównanie i uspokojenie oddechu. To nic innego jak jazda wolniejszym tempem, jak w trakcie rozgrzewki. Powinna trwać również około 10 minut. Po wszystkim zsiądź z roweru i zrób krótki stretching – rozciągnij mięśnie łydek, ud, ale także pleców i ramion.
Jeśli chcesz potraktować swój trening rowerowy jako sposób na odchudzanie, doskonale wybrałaś. Wolna, spokojna jazda na rowerze po prostej, asfaltowej drodze z prędkością 20 km/h pozwala spalić w ciągu godziny ok 350 kcal. Jeśli zwiększysz tempo i będziesz jechać z prędkością 25 km/h – w tym samym czasie spalisz nawet 600 kcal. Już po 2-3 tygodniach regularnej jazdy na rowerze zauważysz, że twoje łydki stają się twardsze. Uda są bardziej jędrne, pięknie zarysowują się też mięśnie. Pamiętaj, że jazda na rowerze, której celem jest zgubienie zbędnych kilogramów nie może być zbyt krótka! Przez pierwsze 30 minut tego typu aktywności fizycznej, organizm spala cukry zgromadzone w mięśniach, dopiero później zaczyna korzystać z energii zgromadzonej w tłuszczu.