×

Jakie trasy rowerowe w Szczyrku wybrać?

Przyjeżdżając do nas na aktywny na wypoczynek, wiele osób zastanawia się jakie trasy rowerowe w Szczyrku wybrać?

Z myślą o miłośnikach pieszej turystyki i początkujących cyklistach w Szczyrku powstała trasa pieszo-rowerowa.

Trasa służy pieszym i rowerzystom o każdej porze roku niezależnie od panującej aury.

Ma ok. 4 km długości i biegnie od Urzędu Miasta wzdłuż Żylicy aż do Skalitego.

Typowo rowerowy szlak biegnie również Wkoło Skalitego przez Siodło i ma  8,1 km długości, a czas przejazdu zajmuje ok. 45 min.

Ponieważ należy ona do niebieskich szlaków górskich, różnica wysokości terenu wynosi 232 km.

Po drodze mijamy przepiękne widoki malowniczych okolic Szczyrku, m.in. Beskid Mały czy Beskid Żywiecki.

 

1.  Trasy Rowerowe w Szczyrku – Średni Poziom Trudności

 

Niebieskim kolorem wyznakowana jest również trasa rowerowa Górka-Bieniatka, choć różnica wysokości jest znacznie wieksza i wynosi 317 m.

Bierze ona swój początek w centrum Szczyrku i prowadzi do czarnego szlaku górskiego, którym można dotrzeć do osiedla Bieniatka.

Pokonanie 9-kilometrowego szlaku zajmuje ok. 50 min, jednak z uwagi na piękne widoki panoramy Beskidu Żywieckiego polecamy zarezerwować sobie więcej czasu.

Wart uwagi jest również żółty szlak rowerowy Beskid, który prowadzi przez Szczyt Beskidka i Przełęcz Karkoszczonkę.

Po drodze oglądamy zapierającą dech w piersiach panoramę Górnego Szczyrku i pasmo Skrzycznego. Na tej trasie rowerowej różnica wysokości wynosi niecałe 350 m, a blisko 10-kilometrową drogę można pokonać już w godzinę.

 

2. Trasy Rowerowe w Szczyrku – Zaawansowany Poziom Trudności

 

W Szczyrku i okolicach spotkamy również czerwone szlaki rowerowe, charakteryzujące się znacznymi różnicami wysokości terenu.

Jedną z nich jest trasa Magura, która prowadzi spod schroniska PTTK “Klimczok” w centrum Magury.

To jedna z trudniejszych tras rowerowych – różnica poziomów wynosi  554 m, a  długość odcinka osiąga niemal 14 km. Na przejazd będziemy potrzebne jest co najmniej 1,5 godziny.

Prawdziwym wyzwaniem jest również szlak Skrzyczne. Chociaż ta trasa rowerowa ma niespełna 10 km długości i czas potrzebny na przejazd to niewiele ponad godzinę, różnica wysokości jest bardziej odczuwalna niż na wszystkich pozostałych odcinkach.

Jazdę zaczynamy na wysokości 514 m n.p.m., a najwyższy punkt znajduje się na wysokości blisko 1300 m n.p.m. Daje to aż 780 m różnicy poziomów!

Ten szlak rowerową spośród wszystkich w Szczyrku poleca się wyłącznie zaawansowanym kolarzom, którzy znają swoje możliwości i mają świetną kondycję.