×

Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Jak nauczyć się jeździć na nartach? 

Pamiętaj, że narty i snowboard są dość wymagającymi sportami, więc jeśli masz już zaplanowany urlop i znasz już datę wyjazdu, postaraj się popracować nad swoją kondycją. A zwłaszcza wzmocnieniem mięśni nóg, brzucha i grzbietu. Warto oprócz siłowni, wybrać się na basen lub rower. W ten sposób będziesz mieć siły, aby zjechać ze stoku kilka razy.

Dobierz sprzęt dla siebie!

Jeśli Twoje narty będą źle dobrane do wzrostu, wagi i płci, a buty będą uciskać i obcierać nie spodziewaj się spektakularnych efektów. Nawet podczas nauki z instruktorem niewłaściwie dopasowany sprzęt utrudni skuteczną naukę, a dodatkowo zwiększy ryzyko upadków. Na początku będą się one niestety zdarzać dość często, więc nie ma potrzeby, aby zwiększać dodatkowo ich liczbę. Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest dobór odpowiednich nart, butów, kijków i kasku. Warto też zadbać o właściwą odzież na stoku – w zwykłej kurtce szybko zmarzniesz i przemokniesz. Poza tym zawsze upewniaj się, czy wszystko jest prawidłowo zapięte i podczas jazdy but nie wypnie się z narty.

Od czego i jak zacząć naukę jazdy na nartach?

  1. Utrzymanie równowagi na płaskim i pochyłym terenie – wypracowanie właściwiej postawy i koordynacji ruchowej.
  2. Nauka bezpiecznego upadania.
  3. Zapoznanie się z metodami hamowania oraz umiejętnością nagłego zahamowania.
  4. Ćwiczenia umiejętności skręcenia – kątowego lub równoległego
  5. Szlifowanie i poprawa postawy podczas zjazdu.
  6. Kontrolowanie prędkości podczas zjazdu.

Naukę rozpoczynamy w momencie, kiedy zakładamy buty. Pierwszym etapem jest poruszanie się po stoku bez nart. To pozwoli Ci wyczuć nowe ograniczenia w poruszaniu się. Mimo wszystko buty narciarskie różnią się od obuwia noszonego na co dzień. Kolejnym krokiem będzie wchodzenie i schodzenie z górki z użyciem kijków, ale nadal bez nart. Kijki pomogą Ci utrzymać równowagę, zwłaszcza przy drodze powrotnej.

Kiedy już trochę poćwiczysz możesz założyć nartę, ale na początku tylko jedną. Powtórz poprzednie ćwiczenie, aż będziesz pewien, że bez problemu utrzymujesz równowagę. Z górki schodzisz bokiem, a nie tak jak poprzednio przodem.

Po kilku ćwiczeniach z pewnością zwrócisz uwagę na trudności wynikające ze zginania kolan – odpowiadają za to Twoje buty. Jeśli więc chcesz poruszać się na nartach musisz trochę pochylić się do przodu, lekko ugiąć kolana i zacząć się ślizgać. Przed pierwszą jazdą warto też poćwiczyć wstawanie, bo na początku upadki będą zdarzać się bardzo często. Pamiętaj, żeby się nie spieszyć i poćwiczyć wstawanie z różnych pozycji, w których możesz się znaleźć. Na początku możesz poćwiczyć z jedną nartą.

Bardzo ważne! Pamiętaj, żeby ćwiczyć na płaskim terenie – w ten sposób nie zjedziesz przypadkowo z góry bez przygotowania.

Przesuwanie się do przodu za pomocą ślizgu nazywany jest krokiem zwykłym i stosuje się go do poruszania na płaskim terenie. Na początku będzie Ci trudno utrzymać równowagę, dlatego tak ważne jest, aby dobrze wyćwiczyć tę umiejętność.

Jeśli dopiero zaczynasz się uczyć wybieraj krótkie stoki o łagodnym nachyleniu. W początkowej fazie nauki kijki nie są koniecznie. Warto zjechać ze stoku, wykonując ćwiczenia równoważne:

  •  podczas zjazdów dotykaj naprzemiennie śniegu przy nartach
  • podczas jazdy możesz starać się podskoczyć, trzymając szeroko rozłożone ręce – nie chodzi o wysokość skoku, a sam ruch, który pozwoli Ci popracować nad odzyskiwaniem równowagi.

W większości ośrodków udostępniane są tak zwane ośle łączki i specjalne trasy, gdzie opanujesz podstawy jazdy na nartach bez przeszkadzania innym turystom. Mimo wszystko najbardziej skuteczne i efektywne będzie wykupienie kilku godzin jazdy z licencjonowanym instruktorem. Ucząc się od znajomego narciarza powtarzasz i uczysz się nie tylko jego błędów, ale dodatkowo dokładasz swoje złe nawyki.

Jeśli chcesz zapytać o dobór sprzętu narciarskiego daj nam znać – z pewnością znajdziemy dla Ciebie coś odpowiedniego.