×

Co to jest skitouring i jak się przygotować?

Co to jest skitouring i jak się przygotować?

 

Co to jest skitouring i jak się przygotować?  Skitouring to w wolnym tłumaczeniu po prostu „narciarskie wycieczki”. I trudno o lepszą definicję tej dyscypliny sportu. Dla pasjonatów adrenaliny i sporego wysiłku będą to wypady bardziej ekstremalne, a na miłośników wolniejszego tempa i amatorów przyrody czekać będą spokojniejsze trasy.  Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego też skitouring jest dziś tak popularny!

Swoich sił mogą spróbować dosłownie wszyscy. Wśród rozpoczynających przygodę z narciarstwem poza trasowym spotkać można zarówno tych, którzy uczą się jazdy na nartach tylko po to, aby móc spróbować skitouringu, jak i takich, którzy w klasycznym narciarstwie osiągnęli już swoje maksimum. Próbują także miłośnicy gór – kiedy wszystkie łatwo dostępne ścieżki przeszli wzdłuż i wszerz, próbują swoich sił gdzieś wyżej.

Skitouring jest często mylony z narciarstwem freeridowym, czyli jazdą poza wyznaczonym szlakiem. Obie formy łączy spektakularny finał, czyli pełen emocji zjazd po dziewiczych terenach, jednak skitouring to także ogromny nacisk na podejścia, których we freeridingu brak lub nie są aż tak istotne. Dla rządnych jeszcze większych emocji polecamy skialpinizm – bardziej zaawansowany i wymagający. I chociaż zjazd nie zawsze jest tak przyjemny jakbyśmy sobie tego życzyli, niezmiennie dostarcza ogromnej adrenaliny i satysfakcji.

Jak się przygotować?

 

Ostrzegamy – to nie jest sport dla leniwych! Zanim zaczniesz skitourowanie będziesz potrzebował solidnego przygotowania. Porzuć marzenie o tym, że wstaniesz z kanapy, wypożyczysz narty i ruszysz pod górę. Poniżej kilka porad dla tych, którzy w tym sezonie planują ruszyć na skitoury po raz pierwszy:

  • Przede wszystkim: kondycja! Co to oznacza w praktyce? Jeśli chodzenie po górach nie sprawia ci większego kłopotu, dasz radę! Regularna aktywność fizyczna jak bieganie, pływanie, siłownia czy treningi cardio na pewno pomogą w wypracowaniu odpowiedniej formy.
  • Technika kluczem do sukcesu Przed rozpoczęciem przygody ze skitouringiem ważne, aby klasyczne narciarstwo zjazdowe mieć opanowane przynajmniej w dobrym stopniu. Pełna kontrola nad nartami, panowanie nad trasą zjazdu i prędkością czy umiejętność równoległego skrętu to podstawa. Im lepiej jeździmy, tym lepiej poradzimy sobie na skitourach. Pewnych siebie śmiałków informujemy: jazda na leciutkich skiturach w różnych warunkach śniegowych, poza trasą to nie to samo co wycinanie zakrętów slalomką po idealnym alpejskim sztruksie.
  •  Zadbaj o komfort. Wybierz odpowiedni strój i sprzęt. W przypadku ubrań ważne, aby stosować metodę „na cebulkę”. Dzięki temu zachowamy komfort termiczny w każdych warunkach. Właściwie dobrany strój pozwoli nam zachować komfort i ciepło w trakcie podejścia i zjazdu. Zasada dobierania właściwego sprzętu jest analogiczna do narciarstwa zjazdowego – buty i narty muszą być dopasowane do naszej wagi, wzrostu, umiejętności oraz oczekiwań. W innym wypadku satysfakcję przysłoni frustracja.
  • Trening czyni mistrza. Dobrze jest zacząć od odpowiedniego przeszkolenia z zakresu skitouringu oraz poruszania się w górach zimą. Możliwość nauki pod okiem profesjonalistów to niepowtarzalna okazja, aby zdobyć niezbędną wiedzę! Zajęcia tego typu oprócz technicznych wskazówek, przynoszą także mnóstwo wiedzy praktycznej z zakresu odczytywania terenu, planowania trasy, rozpoznawania zagrożeń czy postępowania podczas zejścia lawiny.

W kolejnym wpisie, podpowiemy jak dobrać sprzęt i wyposażenie i najważniejsze gdzie i jak zacząć!