×

Ciekawe trasy rowerowe w Szczyrku i okolicach

Szczyrk to ukochane miejsce narciarzy, ale również i fanów wycieczek pieszych. Niewiele osób wie jednak o tym, że Szczyrk jest też mekką rowerzystów, gdyż oferuje wiele pięknych tras rowerowych, zarówno dla dzieci, jak i wysportowanych miłośników MTB. Warto poznać najpopularniejsze z nich.

Trasa Skrzyczne

Trasa Skrzyczne ma nieco ponad 10 km, jednak jej przebycie, nawet zaawansowanym kolarzom, zajmuje około półtorej godziny. I nic dziwnego – jest to szlak czerwony, miejscami wymagający wspinaczki z rowerem. Początek trasy znajduje się w centrum Szczyrku. Następnie należy kierować się na Szczyrk Górny, Młaki i Polanę Skrzyczeńską na Skrzyczne. Wracamy przez Halę Jaworzyna i dolinę Dunaciego.

Trasa wokół Skalitego

Każda wypożyczalnia rowerów osobom mniej zahartowanym na siodełku rowerowym poleci trasę wokół Skalitego. To trasa niebieska, z którą powinien poradzić sobie każdy. Szlak zaczyna się w centrum miasta, po czym kieruje się na Zapalenicę, Siodło i Borowinę, by wrócić do Szczyrku. Szlak ma około 8 km i można przejechać go w około trzy kwadranse. Jednak jadąc spokojnym tempem i podziwiając widoki, warto zarezerwować sobie na niego około półtorej godziny.

Szlak Górka – Bieniatka

To drugi niebieski szlak, mający około 9 km. Jazda rowerem zajmuje około godziny, podczas wycieczki można zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na Beskid Żywiecki i Skrzyczne. Startujemy w Szczyrku, kierujemy się następnie na Podmagurę i Bieniatkę.

Beskid przez Migdały

Dla osób czujących się na siłach pokonać żółty szlak rowerowy, idealna będzie trasa prowadząca przez Szczyt Beskidka oraz Przełęcz Karkoszczonkę. Trasa ma około 10 km, za jej przejechanie zajmuje około godziny.

 Trasa Magura

Rowerzyści, którzy mogą pochwalić się naprawdę dobrą kondycją, wybierają czerwony szlak prowadzący z centrum miasta Magury i schroniska PTTK „Klimczok” na Magurze. Ma on ponad 13 km, zaawansowani sportowcy pokonują go w półtorej godziny. Szlak jest bardzo wymagający. Zanim się na niego wybierzemy, uczciwie przeliczmy swoje siły na zamiary.